Przez ostatni miesiąc mieliśmy karuzelę stanowisk w kowieńskim ratuszu, na szczęście dla mieszkańców tego pięknego miasta jedynie wirtualną. Zaczęło się od ogłoszenia składu nowej koalicji złożonej z socjaldemokratów, liberałocentrystów, Partii Pracy oraz Porządku i Sprawiedliwości, wspartej głosami stowarzyszenia "Zjednoczone Kowno", które zanotowało w wyborach trzecie miejsce z 8,88% poparcia (najlepszy w Wiciunach, skąd pochodzi jego lider, biznesmen Visvaldas Matijošaitis – 23,4%). Taka koalicja, złożona z pięciu ugrupowań, mogłaby liczyć na kruchą większość 22 radnych (w opozycji pozostałoby 19 rajców wybranych z list konserwatywnej, nacjonalistycznej i liberalnej). Burmistrzem w tym układzie miałby zostać Matijošaitis. Ostatecznie do powstania takiego układu nie doszło, a rozpoczęły się rozmowy między dotychczasowymi partnerami koalicyjnymi: Związkiem Ojczyzny, Ruchem Liberalnym, "Młodą Litwą" oraz paksasowskim Porządkiem i Sprawiedliwością. Ceną, za odciągnięcie ludzi Paksasa od układu z LSDP i Matijošaitisem, miało być stanowisko burmistrza Kowna dla Aušry Ručienė z TT. Dotychczasowy burmistrz Andrius Kupčinskas z TS-LKD musiałby się zadowolić stanowiskiem jej zastępcy. Wcześniej pojawiły się spekulacje o oddaniu burmistrzostwa ugrupowaniu "Młoda Litwa", które w wyborach podwoiło liczbę radnych, prześcigając koalicyjny Ruch Liberalny. W tym kontekście wymieniano nazwisko Aušrysa Kriščiūnasa-Tynty. Gdy wydawało się, że "czwórka" jest już "dogadana" i burmistrzynią zostanie Aušra Ručienė, koalicja rozsypała się jak domek z kart. Podczas pierwszego posiedzenia rady w dniu 14 kwietnia każde z ugrupowań koalicyjnych (poza "Młodą Litwą") złożyło swe propozycje personalne. Pod głosowanie poddano kandydatury Kupčinskasa (TS-LKD), Rimantasa Mikaitasa (LRLS) i Aušry Ručienė (TT). Ostatecznie rada postawiła – głosami liberałów, liberałocentrystów, socjaldemokracji, Partią Pracy, "Młodej Litwy" oraz "Zjednoczonego Kowna" – na Mikaitisa. Aušra Ručienė i Andrius Kupčinskas uzyskali poparcie jedynie macierzystych ugrupowań. Ostatecznie w skład nowej koalicji weszli socjaldemokraci, liberałowie, "młodolitwini" oraz "Zjednoczone Kowno". Rządzący układ, który może liczyć na 25 głosów, wspiera również Partia Pracy Uspaskicha oraz Związek Liberałów i Centrum. Stanowiska wiceburmistrzów w szerokiej koalicji objęli Povilas Mačiulis ze "Zjednoczonego Kowna", Stanislovas Buškevičius z "Młodej Litwy" oraz socjaldemokrata Kęstutis Kriščiūnas. Dyrektorem administracyjnym samorządu zostanie członek LSDP, zaś jego zastępcami: działacze Partii Pracy, Młodej Litwy i Zjednoczonego Kowna.
Kowno jest kolejnym samorządem po Wilnie, Poniewieżu i Kłajpedzie, z władz którego zostali wyeliminowani przedstawiciele rządzącej krajem partii konserwatywnej, a także kolejnym z wielkich miast Litwy – po Kłajpedzie – w którym po najwyższy urząd sięgnął przedstawiciel Ruchu Liberalnego. Wpłynie to zarówno na spadek wpływów politycznych TS-LKD, które w wyborach i tak straciło już 30% mandatów, jak i wzmocnienie polityczne Ruchu Liberalnego (który w wyborach zanotował z kolei wzrost liczby mandatów). Jak przełoży się to na układ między konserwatystami a liberałami w koalicji tworzącej rząd Kubiliusa – zobaczymy. Jest pewne, że LRLS powoli zaczyna sięgać po rolę bardzo wpływowego ugrupowania na litewskiej centroprawicy. Czy "zdetronizuje" w tej roli konserwatystów, podobnie jak to miało miejsce w 2000 r., jest wciąż mało prawdopodobne, ale litewska polityka udowodniła, że wszystko może się zdarzyć...
Rimantas Mikaitis (ur. 1959 w Kurszanach). Urodził się w rodzinie zesłańców w głąb ZSRR, która do kraju wróciła w 1959 r. Po ukończeniu szkoły średniej w Kurszanach podjął studia w Kowieńskim Instytucie Politechnicznym (obecnie: Kowieński Uniwersytet Techniczny). W latach 1983-1989 pracował w fabryce papieru w Kownie. W politykę zaangażował się w 1999 r., zostając członkiem Litewskiego Związku Liberałów (LLS), następnie związał się ze Związkiem Liberałów i Centrum oraz Ruchem Liberalnym RL – jest szefem struktur tego ugrupowania w Kownie oraz jego wiceprzewodniczącym. Od 2003 zasiada w radzie miejskiej Kowna. W kadencji 2007-2011 sprawował funkcję wiceburmistrza w centroprawicowej koalicji. Bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski z listy krajowej LRLS oraz w okręgu Aleksota – Wiliampol w 2008 r.
Od lat zajmuje się sportem. W latach 1988-1996 był prezesem Litewskiej Federacji Orientacji Sportowej, zasiadał również w radzie Międzynarodowej Federacji Orientacji Sportowej (1994-1998). Jest wiceprezesem Związku Litewskich Federacji Sportowych.
Ma syna i córkę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz