Mimo, że od wyborów samorządowych na Litwie minęło już 5 tygodni, wciąż nie znamy burmistrzów najważniejszych miast i gmin w kraju. Nie wszystkie z rejonów miały takie "szczęście" jak Wilno i Soleczniki, gdzie już przed wyborami było wiadomo, kto uzyska w radzie większość (gra szła o umocnienie przewagi AWPL nad rywalami, co udało się w rejonie solecznickim). O ile stosunkowo wcześnie ogłoszono skład koalicji rządzącej Kłajpedą (liberałowie obu proweniencji + Sojusz Rosyjski Rozowej), to już np. w Kownie wciąż nie wiadomo, czy przejdzie koalicja konstruowana wokół rzutkiego biznesmena (patrz post: "Układanki kowieńskie"), czy może jednak układ centroprawicowy znany z kadencji 2007-2011. Mówi się o oddaniu stanowiska burmistrza miasta przedstawicielowi nacjonalistycznego ugrupowania "Młoda Litwa" ("Jaunoji Lietuva"). W tym kontekście pojawiło się nazwisko Aušrysa Kriščiūnasa-Tynty. W Poniewieżu będziemy mieli do czynienia z odejściem od władzy konserwatystów, którzy wygrali co prawda wybory, jednak przegrali walkę o budowę większości w radzie. Dodajmy jednak, że w Jeziorosach we wtorek na burmistrza po raz trzeci został wybrany działacz TS-LKD Arnoldas Abramavičius.
Tymczasem to właśnie w Szawlach – największym mieście na historycznej Żmudzi – odbyło się (również we wtorek) pierwsze posiedzenie litewskiego samorządu po wyborach z lutego b.r. Wybrano burmistrza w osobie Justinasa Sartauskasa (socjaldemokrata), jego dwóch zastępców, a także dyrektora administracyjnego samorządu (ta ostatnia funkcja jest na Litwie i Łotwie nie mniej ważna niż stanowisko wiceburmistrza). Sartauskas zastąpił na stanowisku burmistrza działacza LiCS Genadijusa Mikšysa (zauważmy kolejną prestiżową porażkę liberałocentrystów – w Kłajpedzie oddali stanowisko burmistrza LRLS). Można powiedzieć, że kandydat LSDP uzyskał 100%-owe poparcie – padło na niego 22 z 29 głosów obecnych na Sali (7 głosów było nieważnych). Na jego zastępców wybrano Daivę Matonienė (z Porządku i Sprawiedliwości Paksasa) oraz Danguolė Martinkienė (z Partii Pracy Uspaskicha). Obie panie uzyskały po 17 głosów "za" i 10 głosów "przeciwko". Dyrektorem administracyjnym samorządu szawelskiego zostanie konserwatysta Vladas Damulevičius. W ten sposób sprawiedliwie rozdzielono najważniejsze stanowiska w koalicji obejmującej prawie wszystkie ugrupowania w radzie (socjaldemokraci, liberałowie obu maści, konserwatyści i dwie partie populistyczne, łącznie 26 z 31 mandatów z dominacją LSDP, która uzyskała 10 mandatów; za burtą znaleźli się Nowy Związek – Socjalliberałowie oraz dwóch radnych niezależnych), choć nietrudno zauważyć, że miastem rządzić będzie tak naprawdę układ LSDP – TT – DP. Jest bardzo prawdopodobne, że z taką koalicją będziemy mieli do czynienia w Sejmie XII kadencji, samorząd szawelski należy zatem uznać za "poletko" współpracy trzech ugrupowań. Warto zatem obserwować Szawle uważniej niż dotychczas...
PS. Warto powiedzieć kilka słów o nowym burmistrzu. Jest z wykształcenia matematykiem, w okresie LSRR pracował jako wykładowca w Szawelskim Instytucie Pedagogicznym, był również aspirantem w Wileńskim Uniwersytecie Państwowym (VVU). W latach 1981-1991 zatrudniony w kombinacie budowy domów w Szawlach, m.in. jako przewodniczący związków zawodowych. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości „zjadł zęby” na samorządzie miejskim, był m.in. szefem wydziału prywatyzacji, a także dyrektorem administracyjnym samorządu (2000-2003) i jego zastępcą (2003-2007). W ostatniej kadencji samorządu pełnił funkcję dyrektora telewizji okręgowej w Szawlach. Mandat radnego wykonywał od 2007 r., był liderem frakcji LSDP (2007-2011). Jego pasją są szachy, przewodniczy Federacji Szachowej w Szawlach. Żonaty, ma cztery córki i syna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz