poniedziałek, 20 lutego 2012
Co się dzieje?
Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z Michałem Jagiełłą i prezentację książki "Razem czy osobno. Przewodnik po lekturach. Tom II". Spotkanie poprowadzi dr Mariusz Maszkiewicz. 20 lutego 2012 r. godz. 17:30, Al. Ujazdowskie 12, Warszawa. Wstęp wolny (za: pl.mfa.lt)
"Innego końca świata nie będzie. Malarstwo". Do 15 marca można oglądać w "Galerii Mazowieckiej" (wejście od pl. Bankowego 3/5) wystawę Mirosława Bryżysa "Innego końca świata nie będzie. Malarstwo". Ekspozycja składa się z 20-22 obrazów wykonanych w technice olejnej. Autor prac, urodzony w 1970 r. w Wilnie, kształcił się na ASP w Poznaniu, wystawiał swoje prace w Polsce, Litwie, a także San Francisco. Uprawia malarstwo sztalugowe. Na zdjęciu fragment jednej z jego prac.
10 lutego (z okazji uroczystości poświęconych 72-giej rocznicy deportacji z Kresów Wschodnich RP) została otwarta w Warszawie wystawa "Pod obcym niebem. Mieszkańcy Litwy w sowieckich łagrach i na zesłaniu w latach 1940–1958". Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie, będzie czynna do 28 lutego. Adres: Historia Centrum Edukacyjne IPN, ul. Marszałkowska 21/25.
Na antresoli Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego można obejrzeć wystawę fotografii "Litwa-Polska. XX rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Litwą i Polską". Ekspozycja została otwarta 20 lutego.
Zza granicy: 17 lutego w Muzeum Sztuki Białorusi w Mińsku otwarto wystawę pasów słuckich, na której zaprezentowano pasy szlacheckie z muzeów białoruskich i litewskich. Jak zauważa portal "Wspólnota Polska" (17.02.2011) "pomimo tego, że pasy słuckie były tkane na terenie dzisiejszej Białorusi, w tamtejszych muzeach jest ich zaledwie 5 sztuk. Większe kolekcje znajdują się w Polsce, Rosji, na Ukrainie i Litwie. Dlatego dyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Białorusi zachęca polskie muzea do współpracy w eksponowaniu pasów słuckich i innych cennych przedmiotów z okresu istnienia Rzeczpospolitej Obojga Narodów". Czy zobaczymy pasy słuckie w Warszawie?
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz