piątek, 9 marca 2012

Nie wolno przegapić



9 marca, godz. 18.00 – spotkanie poświęcone dziedzictwu kulturowemu i historycznemu Wilna. Zostaną wyświetlone: film "Moje Wilno" (1994, 38 min.) w reżyserii Aliny Czerniakowskiej poświęcony związkom Wilna z Rzeczypospolitą, fragmenty filmu "Jewish life in Wilna" (1939, 10 min.) w reżyserii Saula i Izaaka Goskindów przedstawiającego życie codzienne Żydów wileńskich oraz działalność instytucji żydowskich w Wilnie, a także film "Zapomniana rozgłośnia" (2009, 30 min.) w reżyserii Józefa Wierzby z Białostockiego Ośrodka TVP na temat rozgłośni Polskiego Radia Wilno. Wieczór, którego gościem będzie dokumentalistka Alina Czerniakowska poprowadzi Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Adres: Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Podskarbińska 1. Spotkanie odbywa się w ramach Dni Wilna i Kresów Północno-Wschodnich (za: cpk.art.pl).

9 marca, godz. 18.00 – spotkanie z prof. Vytautasem Landsbergisem oraz prezentacja książki "Nasz patriotyzm, ich szowinizm" (wywiad-rzeka: rozmowy Mariusza Maszkiewicza z Vytautasem Landsbergisem). Adres: Ambasada Republiki Litewskiej (al. Ujazdowskie 14)

9-11 marca – Jarmark Odpustowy-Kaziuki Warszawskie. "Na gości weekendowej imprezy czekać będą aż 94 stanowiska z towarami pochodzącymi z Polski, Litwy, Białorusi i Węgier. Wśród dostępnych atrakcji, szczególnie warte uwagi będą regionalne produkty: przysmaki (piwo, wędliny, kiełbasy, sery) oraz wypieki. Koneserzy sztuki ludowej z pewnością zainteresują się rękodziełem i wszelkiego rodzaju artystycznymi ozdobami" (za: warszawa.naszemiasto.pl). Miejsce i czas: Stary Rynek od godz. 10 do zmierzchu.

11 marca – w Puńsku i Sejnach odbędą się obchody Dnia Odzyskania Niepodległości Litwy. W Puńsku o godz. 12.15 zostanie odprawiona msza św. w intencji pomyślności państwa litewskiego, zaś o godz. 14 rozpocznie się uroczysty koncert. Organizatorzy: Liceum Ogólnokształcące im. 11 Marca w Puńsku, Wspólnota Litwinów w Polsce. Tydzień później w Sejnach o godz. 13 msza św. w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, półtorej godziny później koncert kapeli i grupy tańca ludowego NERIS z Litwy (za: punsk.com.pl, sejnykulturalnie.blox.pl).

12 marca, godz. 18.00 – spotkanie poświęcone książce "Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów" Małgorzaty Omilanowskiej. Spotkanie z autorką odbędzie się na Karowej 20 w ramach Dni Wilna i Kresów Północno-Wschodnich w Warszawie (3-23 marca). Organizatorzy: Instytut Sztuki PAN, Dom Spotkań z Historią (za: dsh.waw.pl).

Na zdjęciu: Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach (Polimerek, Wikimedia Commons)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz