czwartek, 3 marca 2011

Twarze z drugiego szeregu

Jak już wcześniej pisałem na wynik AWPL w tych wyborach pracowali nie tylko Polacy, ale również przedstawiciele pozostałych mniejszości słowiańskich: Rosjanie, Białorusini czy Ukraińcy. Poniżej przedstawiam sylwetki trzech radnych – reprezentantów "Sojuszu Rosyjskiego"/"Aliansu Rosjan", którzy uzyskali mandaty w radzie miejskiej Wilna (Olga Gorszkowa, Wiktor Bałakin) i radzie rejonu solecznickiego (Walery Koczan). Radni rady wileńskiej - Rosjanie, zdążyli już wzbudzić kontrowersje w litewskich mediach, radny w Soleczniakch – Polak, to osoba bliżej nieznana. Oprócz nich zamieszczam również sylwetkę Natalii Gudacz – Białorusinki rozpoczynającej już drugą kadencję w radzie Solecznik z ramienia AWPL, a także wieloletniej radnej Akcji z rejonu wileńskiego, z pochodzenia Rosjanki Tatiany Markowej, która i tym razem dostała się do samorządu. Niech to będzie mój mały wkład w ukazanie wielokulturowości regionu, a także mozaiki politycznej na Wileńszczyźnie.

Olga Gieorgijewna Gorszkowa (ur. 1952 w Wilnie). Nauczycielka i samorządowiec. Ukończyła szkołę średnię na Łukiszkach, następnie zaś studia filologiczne w Wileńskim Instytucie Pedagogicznym (1981). W czasach radzieckicj pracowała jako nauczycielka języka i literatury rosyjskiej, w wolnej Litwie związała się z sektorem prywatnym w szkolnictwie, była m.in. dyrektorem "Antry" i wicedyrektorem centrum nauczania "Rutenija". W latach 1995-2001 prezes Litewskiego Słowiańskiego Towarzystwa Dobroczynnego "Nadieżda". Od 1996 r. pełni funkcję przewodniczącej rady Słowiańskiej Fundacji Dobroczynnej. W latach 1996-2001 zasiadała w Radzie Rodaków przy Dumie Państwowej Federacji Rosyjskiej. Współpracowała z programem „stypendia mera Moskwy“, przeznaczonym dla uczniów uczących się w rosyjskich uczelniach poza granicami kraju, wchodząc w skład jego rady nadzorczej na Litwę. Współpracowała przy organizacji „Dni Rosji“ na Litwie. Od 2005 r. jest wicedyrektorem wileńskiej szkoły gimnastycznej. W polityce litewskiej działa nie od dziś. W wyborach do Sejmu w 2000 r. próbowała swych sił jako kandydatka Związku Rosjan na listach "Koalicji Socjaldemokratycznej A. Brazauskasa". W radzie miejskiej Wilna zasiadała już w kadencji 2002-2007. Mandat uzyskała jako kandydatka Związku Rosjan S. Dmitrijewa. W 2007 ubiegała się o mandat radziecki z ramienia lewicowej "Partii Frontu" Algiredasa Paleckisa, w następnym zaś roku o mandat poselski z tej samej listy w okręgu Nowa Wilejka. W 2009 r. bezskutecznie kandydowała do Parlamentu Europejskiego na listach AWPL z numerem 4. W tegorocznych wyborach do rady Wilna startowała jako kandydatka "Sojuszu Rosyjskiego" ("Aliansu Rosjan"). Dostała się z czwartego miejsca z poparciem 4,4 tys. wyborców. Za działalność na rzecz kultury rosyjskiej odznaczona przez moskiewski samorząd Orderem Katarzyny Wielkiej III stopnia. Przyznano jej również Medal im. Puszkina. Zamężna, ma córkę i syna.

Wiktor Bałakin (w litewskich mediach: Viktoras Balakinas; ur. 1949 w Wilnie). Kształcił się w szkole średniej w rodzinnym Wilnie. W 1971 r. ukończył studia z dziedziny radioinżynierii na Politechnice Kowieńskiej. Po służbie w armii radzieckiej podjął pracę w Komisji Bezpieczeństwa Państwowego Litewskiej SRR (czytaj: "lokalnym" KGB) w charakterze głównego inżyniera. Dosłużył się stopnia majora. Po rozwiązaniu służb w niepodległej Litwie pracował jako inżynier w spółce "Venta". Pracował także jako inżynier w miejskich służbach ochrony cywilnej w Wilnie, a także jako elektromonter w spółce "Vilniaus vingis". Odbył staż w Wojskowym Centrum Doskonalenia Zawodowego. W 1995 r. zaangażował się w działalność w nowopowstałym Związku Rosjan Litwy (LRS), obejmując stanowisko wiceprzewodniczącego (zastępcy S. Dmitrijewa). Po wejściu trzech posłów LRS w skład Sejmu VIII kadencji w 2000 r. został asystentem społecznym jednego z nich. W 2004 r. ubiegał się o mandat posła do PE z listy LRS, zaś w 2007 r. o mandat radnego Wilna z ramienia LRS. Do rady miejskiej Wilna wszedł obecnie jako kandydat nr 7 na liście AWPL (wystawiony przez "Sojusz Rosyjski"/"Alians Rosjan").
Żonaty, ma dwóch synów.

Natalia Gudacz (ur. 1960 w Grodnie). Białorusinka. W 1985 r. ukończyła studia w Grodzieńskim Instytucie Medycznym. Pracuje jako lekarka neurolog w szpitalu w Solecznikach. Jest członkiem Związku Polaków na Litwie i AWPL. Do rady Solecznik kandydowała z powodzeniem po raz pierwszy w 2007 r. Obecnie weszła z piątą pozycją jako kandydatka pod numerem 15. Zamężna, ma dwoje dzieci.

Tatiana Markowa (ur. 1952 w Święcianach). Pedagog i samorządowiec. Z pochodzenia Rosjanka (ale należy do Związku Polaków na Litwie i Akcji Wyborczej Polaków). Ukończyła studia w Szawelskim Instytucie Pedagogicznym ze specjalnością "nauczanie początkowe". Jest dyrektorem wydziału nauczania początkowego gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu (oddział: Grygajcie). W radzie rejonu wileńskiego zasiada od 2000 r. (każdorazowo z rekomendacji AWPL). W 2008 r. ubiegała się o mandat poselski z ramienia Akcji. Zamężna, ma córkę.

Walery Koczan (ur. 1968 na Grodzieńszczyźnie). Pracownik samorządowy rejonu solecznickiego – główny specjalista w wydziale sportu i oświaty. Z wykształcenia nauczyciel kultury fizycznej. Z pochodzenia Polak, mandat uzyskał jako kandydat "Sojuszu Rosyjskiego"/"Aliansu Rosjan" pod numerem 47. Żonaty, ma córkę.

Źródła: vrk.lt, kurierwilenski.lt, wikipedia.lt, soleczniki.pl, rusmir.lt, runet.lt, ru.delfi.lt, msrs.ru, artykuł Eglė Samoškaitė "Vilniaus taryboje – Rusijos ambasados apdovanotoji ir buvęs KGB inžinierius" (delfi.lt, 1.03.11),

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz